Neden Başarısız Olamıyoruz?

Günümüzde “Ben başarılı olmak istiyorum” sözünü yediden yetmişe hemen hemen herkesten duyuyoruz. Tabi burada 2 grup sınıf ortaya çıkıyor, “Başarılı olanlar” ve “Başarılı olamayanlar”. İnsan sürekli neden başarılı olmadığını, sorgulayıp duruyor. Oysa ki daha başarısız dahi olamadıklarının farkında bile değiller. Onlar başarısız değil tembeller !

Denemeden Bilemezsin

İnsanların başarı yolunda en büyük eksikliği “Denemek” . İnsanlar hiç denemeden veyahutta ortaya bir yargı koyabilecek kadar denemeden, öğrenilmiş çaresizlik moduna giriyor ve kolay yola kaçarak “Ben başarısız oldum” demeyi seçiyor. Halbuki başarısız olabilmek en az başarılı olmak kadar zor bir mertebedir. Unutmayın ki en büyük başarının bir önceki adımında müthiş bir başarısızlık yatar.

Başarısız Olabilmek İçin Çok Çalışmalıyız

Elinizde 20 mermili bir silah olduğunu düşünün ve karşınızda ki 10 şişeyi vurmayı hedeflediğinizi düşünün. Mükemmel bir nişancı değilseniz başarıya ulaşmanız neredeyse imkansız değil mi? Şimdi birde 100 mermili bir silah ile aynı hedefi vurmayı deneyin. Akrobatik hareketler yapmaya kalkışsanız dahi başarıya ilk duruma göre çok daha yakın olmuş olursunuz. Hayatta tamamen böyledir hedefleriniz aynıyken mermilerinizi yani çabalarınızı ve her düşüşte tekrardan deneme sayınızı ne kadar yüksek tutarsanız başarıya ulaşma şansınızda o kadar artar. Son olarak şunu bilmemiz gereklidir ki çok büyük başarısızlıklar yaşamadan, büyük başarılar kazanılmaz.

Neden Başarısız Olamıyoruz?” için 5 yorum

Bir Yorum Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: