ÜST KOLA DANIŞ 8 TEMEL TUĞLA 7.

Üst kola danış

Üst kola danış ? Kimdi bu üst kol ne danışacağız niye tanışıyoruz henüz tanışmadık bile doğru düzgün dediğinizi duyar gibiyim. Küçükken kavgaya falan gittiğiniz de abilerinizi (abla da olur aman feministler kızmasın ) çağırdığınız oldu mu? Eee peki kafanıza bir şey takıldığında örnek veriyorum bir matematik sorusu , o alanda sizden daha tecrübeli birine danışmaz mısınız? Cevaplar evet diye tahmin ediyorum, işte üst kolun görevleri de tamamen böyledir.

Üst Kola Danış Ama Sorgulama

Biraz tuhaf bir başlık gibi gelebilir , lakin korkmayın sadece dikkat çekmek içindi. Üst kolunuza mutlaka saygı duymalısınız eğer gerçekten saygıyı hak etmediğini düşünseniz bile Neden mi ? Çünkü ister istemez ekipleriniz sizin sözlerinizi değil sizin davranışlarınızı kopyalayacaktır. Bundan dolayı ekiplerinizin nasıl davranmasını nasıl bir ekip olmasını istiyorsanız siz de üst kollarınıza aynı şekilde davranmak zorundasınız. Üst kolunuza saygısız bir tavır sergilerseniz ileride oluşacak ekipleriniz de size karşı saygısız olacaktır. Bunu kısaca özetlemek istersersek … Disiplinsiz bir ekip istemiyorsanız disiplinsiz bir ekip olmayın 🙂

Aklınıza gelen her soru için üst kolunuzu arayın ona uyku uyutmayın. En ufak aklınıza takılan problem veya soruda direk telefonunuzdan üst kolunuzun numarasını çevirin. Ve ona içinde bulunduğunuz durumu izah edin ve yardım isteyin. Yakasına yapışın ve tüm bilgilerini sömürün ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Ve mümkün olduğunca sunumlarınıza üst kollarınızla beraber gidin. Çünkü ister istemez sizden daha tecrübeli bir kişiyle sunum esnasında daha profesyonel bir görüntü çizmiş olacaksınız.

Bunun yanı sıra sayı olarak üstün olmak ta her zaman psikolojik üstünlük sağlamanıza yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse yakın bir arkadaşınızı sunuma çağırdınız ve o güne kadar her buluşmada konuşma gırgır şamata ile devam etti. Ve şu an siz arkadaşınıza ciddi bir işten bahsetmek istiyorsunuz. Bu ciddiyeti sağlamanız biraz zor olacaktır çünkü bugüne kadar olan konuşmalarınızdan çok farklı bir konuyu ele alıyorsunuz. İşte tam bu nokta da edifkesi (övgüsü) iyi yapılmış bir lider ile sunum yapmak misafirinizin pür dikkat odaklanmasına yardımcı olacaktır. bu şekilde “EVET” alma şansınızı müthiş derece de arttırmış olacaksınız. Sırada ki ve son eğitim KOPYALAMA .

Bir Yorum Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: