SUNUM / 8 TEMEL TUĞLA 5.

sunum

Gelelim Sunum ‘a davet ettik ve prospektimiz masaya geldi şimdi ne yapmalıyız? Öncelikle sunum yerini mutlaka iyi bildiğiniz mümkünse hoş bir ortam (otel lobileri mükemmel bir seçimdir) olarak belirlemeniz sizi 1-0 öne geçirecektir. Ve tabi giyim kuşamınızında sözlerinizle uyuşması gerek , kimse pembe şort ve terlikle oturan kişiden veya ütüsüz gömlekli birinden iş dinlemek istemez! Tüm bu ön hazırlıkları yaptıktan sonra sunum kısmına geçebilirsiniz.

Sakinleş ! Sunum önemli ama önce bir tanış !

Evet yapılan en büyük hata , avını görmüş avcı gibi misafirimizin üstüne saldırmak. İŞEEEE GİİİİR İŞEEEE GİİİİİR , BANA PARA VEEER ….

Böyle görünmemek için öncelikle samimi bir tanışma gerçekleştirmelisiniz. Lakin tanışma sırasında da dengeyi iyi korumanız lazım tabi kırk yıllık kankanızmış gibi samimi olun demiyorum ama elli kilometre öteden belli olacak yapmacık bir tavır da sergilemeyin sakın ! Bir merhabayla başlayın mümkün oldukça soru sorun ve dinleyin

Böyle değil ama gerçekten dinleyin 🙂 Dinledikçe karşıda ki kişiyi anlamış olucaksınız, zevklerini korkularını huzursuzluklarını ve mutluluklarını ve en önemlisi isteklerini tanıyacaksınız. Eğer bu bilgiler doğrultusun da sunumunuza yön vermeyi başarabilirseniz, yani “ağza göre şerbet atasözünü” uygulayabilirseniz “EVET” kaçınılmaz sondur 🙂

Kısa bir örnek vereyim :

Tanıştık ve karşımda ki kişinin üründen daha çok maddiyat için bu işi araştırdığını gördüm. Aynı zaman da bu kişi daha fazla boş zaman istiyor ve sosyal çevresinde de aktif biri olmak istiyor. Yani bu kişiye gerekli olan şeyler maddiyat , boş zaman ve özgüven . Kalkıp bu adama sattığınız kahvenin bilmem hangi hastalığın hangi şifası olduğunu saatlerce anlatmanızın lüzumu yoktur. Kişiye istediğini verin ! Network Markekting ‘ in inanılmaz maddi özgürlüğünden bahsedin , Pasif Gelir sayesin de nasıl boş zaman yaratacağını anlatın. En önemlisi bu iş sayesin de nasıl insanlar la iletişim kuracağını ve özgüveninin bu vesile ile nasıl gelişeceğinden bahsedin. Özgüveni olmayan bir insana sahneye çıkabilecek bir özgüvene sahip olacağını vaad ettiğinizi bir düşünsenize! İşte bu şekilde kişinin istediği ve ilgi duyduğu şeylere odaklanıp işinizi bu şekilde sunmalısınız.

Tabi bazen hatta çoğu zaman tek bir sunum yetmez bunun ardı sıra bir takip aşaması gerekir….

SUNUM / 8 TEMEL TUĞLA 5.” için 2 yorum

Bir Yorum Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: